نوروز را در بوذرجمهر خاطره انگیز کنید

شهرستان قاین که به سرزمین طلای سرخ  معروف است این روزها پذیرای مسافران زیادی از استان‌های مختلف کشور است.
آرامگاه و منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر قاین در بین آثار تاریخی قائنات بیشترین بازدیدکننده را همه ساله در ایام تعطیلات نوروزی دارد که می توان خاطرات شیرینی را از آن در این ایام بر دفتر خاطرات خود ثبت کنید.
جاذبه های زیبای سرزمین طلای سرخ ایرانمسئولان این شهرستان را بر آن داشته تا  به فکر برنامه ای باشند که ظرفیت های تاریخی و دیدنی شهرشان از دید مسافران غافل نماند.
به همین علت مسئولان حوزه گردشگری قاین هر سال در تلاشند تا برای مهمانان نوروزی سنگ تمام بگذارند و آنچه که باید مسافران به تماشا بنشینند را با در نظر گرفتن تورهای گردشگری بیشتر و راحت تر به مهمانان معرفی کنند.
منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر که امسال محور برنامه ریزی مسئولان برای پذیرایی از مسافران و ارائه خدمات قرار گرفته است یکی از جذاب ترین جاذبه های شهرستان است.
جاذبه های منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر
شهرستان قاین در شمال استان و در مرز با خراسان رضوی قرار گرفته است و در ۳ کیلومتری جنوب قاین، بر دامنه کوه ابوذر مقبرهایی وجود دارد که متعلق به یکی از عرفای نامدار و شاعران قرن چهارم و پنجم هجری قمری به نام بوذرجمهر قاینی است.
بنای مقبره بوذرجمهر در قرن ۶ و ۷ هجری قمری به صورت چلیپایی و با معماری زیبایی ساخته شده است.
بقعه آن چهار ایوانی است که گنبدی برفراز ایوان ها استوار می باشد طاق ایوان ها به صورت کلیل اجرا شده اما جرز اصلی طاق ها به صورت نیمه بیضی باز کار شده آن گاه با استفاده از پوشش کاذب به شکل کلیل درآمده است.
برای تزئین داخلی بنا از گچ استفاده شده و نوع کاربندی پیشانی ایوان ها به شکل طاق نماهای جناقی می باشد.تزئینات گچ کاری زیر گنبد نیز یکی از زیباترین بخش های این بنا محسوب می شود که لچکی های ۴ به ۸ آن مقرنس ها و گچ بری های خفیف و هنرمندانه ای دارد.
در این مکان اتاق های بسیار جالبی دیده می شود که یکی از آن ها گنبد زیبایی دارد که با سنگ کار شده است. مصالح اصلی به کارگرفته در ساخت این مقبره سنگ، گچ و آجر می باشد و در پشت بقعه، صفحه ای ایجاد شده که بناهای جنبی مقبره روی آن ساخته شده اند.
همچنین در کنار مقبره بوذرجمهر قاینی درخت کهنسال بنه ای دیده می شود که حداقل ۷۰۰ سال از عمر آن می گذرد.
منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر حدود ۵۰۹ هکتار وسعت دارد که از سمت شرق و جنوب شرق به ارتفاعات کوه ابوذر و قلعه کوه از جنوب تا انتهای پارک جنگلی قهستان در ضلع شرق جاده قاین- بیرجند و همچنین جاده کمربندی گسترده شده است.
در این منطقه سه گونه جاذبه تاریخی و فرهنگی، طبیعی و انسان شناخت وجود دارد که آرامگاه ابوالمفاخر (از رجال قرن ششم هجری)، آرامگاه بوذرجمهر و قلعه چهل دختر و قلعه کوه از جاذبه های تاریخی و فرهنگی این منطقه محسوب می شوند.
اراضی کوهستانی همراه با دشت و چشم اندازهای مناسب در حومه شهر که به منطقه بوذرجمهر جلوه خاصی بخشیده نیز از جاذبه های طبیعی این منطقه است.
میدان مشاهیر، اراضی زراعی زعفران، مزار شهدای گمنام، پارک جنگلی از جاذبه های انسان شناخت آن است.
عبور راه ارتباطی مشهد به استان سیستان و بلوچستان، جذب گردشگران ترانزیتی خراسان رضوی، امکان احداث و ایجاد خدمات زیرساختی و رفاهی مناسب از جمله اقامتگاه و ایجاد اشتغال از مهم ترین ظرفیت های موجود در این منطقه است.
راه اندازی قطار گردشگری برای بازدید رایگان از بوذرجمهر
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قاین از آمادگی شهرستان برای استقبال از مسافران نوروزی خبر داد و گفت: تمامی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان برای استقبال از گردشگران نوروزی سامان دهی شده اند تا بتوانیم امسال نوروز متفاوتی را برای مسافران رقم بزنیم.
شاهرخ عباسی با اشاره به بازسازی و سامان دهی منطقه نمونه گردشگری بوذر جمهر، بیان کرد: امسال چهار آلاچیق و سکوی نشین برای مسافران ساخته شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این قطار گردشگری همه روزه آماده جابجایی مسافران از این منطقه به مرکز شهر قاین به صورت رایگان خواهد بود.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قاین از راه اندازی پنج بازارچه صنایع دستی در این شهرستان خبر داد و افزود: این بازارچه ها برای حمایت از تولید صنایع دستی شهرستان راه اندازی شده که مسافران می توانند بهترین سوغات و صنایع دستی شهرستان را از این بازارچه ها خریداری کنند.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قاین بیان داشت: این شهرستان دارای ۸۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور بوده که مسجد جامع قاین، قلعه کوه، بقعه بوذر جمهر، امازادگان، مساجد تاریخی، خانه های تاریخی، غارهای متعدد در اطراف شهرستان از جمله مهمترین این آثار هستند.
عباسی با اشاره به وجود سه موزه در این شهرستان، بیان کرد: موزه مردم شناسی و موزه مشاهیر واقع در خانه تاریخی سلطانی و موزه آب واقع در آب انبار قدیمی شهر از جمله این موزه ها هستند که برای استقبال از بازدید کنندگان سامان دهی شده اند.
وی، زعفران، زرشک، پسته، عناب و گیاهان دارویی را از جمله مهمترین سوغات این شهرستان عنوان کرد و گفت: صنایع دستی شهرستان نیز شامل سفره آردی، جاجیم، حوله بافی، ماشته بافی و سفال و سرامیک هستند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*