اگر با دید انصاف بنگریم همه ما نمره قابل قبولی به دولت خواهیم داد / دغدغه آسیب های اجتماعی در جامعه جدی است و حل این آسیب ها در گرو ارتقاء دین مداری است

۱– جناب آقای گرامی پور با سلام و ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار ما گذاشتید، لطفا برای شروع گفتگو رزومه ای از فعالیت سیاسی و فرهنگی و اجتماعییتان بفرمائید ؟

 با نام و یاد خدا و با سلام؛ اینجانب عبدالرضا گرامی پور ، متولد ۱۳۴۴ و فارغ التحصیل کارشناسی علوم تربیتی هستم و به صورت داوطلبانه به عنوان بسیجی جهادگر به مدت ۶ ماه و ۱۰ روز در جبهه های حق علیه باطل در سالهای جنگ تحمیلی حضور داشتم.

 در سال ۱۳۶۶ رسما به استخدام آموزش و پرورش شهرستان شیروان در آمدم، مدت ۱۲ سال به عنوان مدیر و معلم در آموزشگاه شهرستان های شیروان و نهبندان مشغول به خدمت بودم. در سال ۱۳۷۸ به عنوان بخشدار به وزارت کشور معرفی و تا تاریخ ۱/۷/۸۴ در وزارت کشور مامور و مشغول به خدمت بودم . پس از اتمام ماموریت به عنوان کارشناس مسئول تکنولوژی و گروه های آموزشی در مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بیرجند مشغول به خدمت شدم . همچنین بنده ریاست شورای اسلامی روستای سریخان به مدت ۴ سال، نایب رییس بخش خوسف به مدت ۴ سال، عضویت در کارگروه اشتغال و کلیه ی کارگروههای متشکه در استان و شهرستان و بخش در مدت خدمت به عنوان بخشدار، مسئول کمیته صیانت از آراء در سال ۱۳۸۸ و معاون نظارت ستاد مرکزی دکتر روحانی در انتخابات سال۱۳۹۲ را نیز در کارنامه کاری خود دارم

به مدت ۴ سال، عضویت در کارگروه اشتغال و کلیه ی کارگروههای متشکه در استان و شهرستان و بخش در مدت خدمت به عنوان بخشدار، مسئول کمیته صیانت از آراء در سال ۱۳۸۸ و معاون نظارت ستاد مرکزی دکتر روحانی در انتخابات سال۱۳۹۲ را نیز در کارنامه کاری خود دارم

۲- با توجه با اینکه در سال آخر دولت و می توان گفت ماه های آخر آن به سر می بریم ،در یک نگاه کلی، به کارنامه رییس جمهور محترم در عرصه حوزه ی سیاست ، فرهنگ و اجتماع نمره قبولی می دهید ؟

 قبل از پاسخ دادن به سوالات لازم می دانم چند مطلب را متذکر شوم ؛ به عنوان یک شهروند جا دارد از کلیه اصحاب رسانه ، مجازی و غیرمجازی و روحانیون ، دبیران و معلمین، ائمه جمعه و جماعات که برای سربلندی کشور تلاش میکنند تشکر کنم، به نظر اینجانب اگر اصول کار را با سه شعار صداقت و صراحت در کلام و صمیمیت آغاز کنیم قطعا شما و همه رسانه ها و مبلغین به عنوان رکن چهارم نظام و چشم همیشه بیدار در امر نظارت یاری گر نظام و دولت خواهید بود.

انتقاد و نقدکردن به جا و صادقانه و از روی دلسوزی قطعاً موجب بیداری و آگاهی مسئولین و جامعه بوده و خواهد بود. اینجانب این گونه انتقادات را با جان و دل می پذیرم و چراغی برای روشنایی و در یک کلام نقد منصفانه و آگاهانه می نامم . اما بعضا شاهد انتقاداتی در سطح جامعه و بعضی اجتماعات هستیم که این گونه نقد ها نه تنها راه به جایی نمی برد ،( چون از روی صداقت و شفافیت گفته نشده ) بلکه فقط یک نوع بد اخلاقی سیاسی با اهداف خاص است و این گونه نقدها قطعا باعث کاهش صمیمیت در جامعه می گردد و جامعه را به سمت و سوی دو دستگی که بیشتر متاسفانه خواست کشورهای غربی بویژه امریکا است سوق می دهد. در یک کلام به جای انتقادات مسموم و غیر سازنده ، برای رسیدن به اهداف عالیه نظام و خواسته های دولت تدبیر و امیدکه برخاسته از رای خود ماست به دنبال انتقادات واقع بینانه و روشنگرانه و صادقانه باشیم .

و اما در راستای سوال مدنظرتان به اعتقاد بنده اگر کمی به گذشته برگردیم و بپذیریم چه دولتی را تحویل این کابینه داده ایم ، قطعا نمره خوب و قابل قبولی به دولت می دهم . البته مشکلات و کاستی ها هم هست اما این کاستی ها و مشکلات زاییده بالفعل این دولت نیست، با عنایت به مشکل بزرگ کشور ما با آن همه قطعنامه علیه دولت جمهوری اسلامی دولت مجبور بود مشکلات را اهم فی الاهم کند و ابتدا راهی را برای برون رفت از آن وضعیت اسفناک پیدا کند که در این زمینه دولت بیشترین تلاش را برای برداشتن قطعنامه ها و حل مسائل خارجی کرد . در هر صورت مشکلات داخلی هم کم نبود و اگر با دید انصاف بنگریم همه ما نمره قابل قبولی به دولت خواهیم داد .

بازدید مشاور استاندار در امور فرهنگی و اجتماعی از مراکز بهزیستی در بیرجند

۳- جناب آقای گرامی با توجه به اینکه جنابعالی از سوی استاندار به عنوان مشاور در حوزه های فرهنگی و اجتماعی منصوب شده اید آیا نیاز سنجی کامل در مورد اولویت مسایل و مشکلات مربوطه استان در ذهن متصور شده اید ؟  در مورد ناهنجاری های اجتماعی که بواسطه شکاف های متقاطع اقتصادی و نسلی و… در خراسان جنوبی به خصوص در چند سال اخیر و گذشته پایدار شده اند تمهیدات لازم را چه می دانید ؟

هر چند بنده تازه منصوب شده ام ، اما چون در بین همین مردم زندگی کردم و می کنم باید بگویم بله ، به خوبی به مشکلات و درد ها آشنایی دارم . در مورد نیاز سنجی هم باید بگویم ، هر کاری نیاز به برنامه دارد .

مستحضر هستید برنامه ها در سه دسته کوتاه مدت ،میان مدت، بلند مدت تقسیم بندی می شوند. اینجانب بر این باورم تا مشکلات فرهنگی به کمک همه دستگاه های متولی اعم از آموزش و پرورش ، ارشاد اسلامی ،تبلیغات اسلامی ، و همه اصحاب و دوستداران فرهنگ بر طرف نشود کماکان مشکلات فرهنگی و اجتماعی بیشتر و بیشتر خواهد شد .

گسترش فرهنگ قرآنی، در جامعه زمینه ساز آینده روشن است. فرهنگ اسلامی در زندگی انسانها اثر گذاری مستقیم دارد که باید در بین اقشار جامعه ترویج شود . معضلات اجتماعی مثل بیکاری ، اعتیاد ، فاصله طبقاتی و تبعیض اجتماعی و اقتصادی مسایل پیچیده ای هستند که نیاز به ارائه راهکارهای عملیاتی دارند. دغدغه آسیب های اجتماعی در جامعه جدی است و حل این آسیب ها در گرو ارتقاء دین مداری است . بی شک دین اسلام دستور محکمی دارد که می تواند هر جامعه ای را از آسیبهای اجتماعی حفظ کند.

فرهنگ سازی با انجام فعالیت های موثر فرهنگی در راستای نهادینه کردن اصول اخلاقی و رفتاری مناسب بهترین راهکار در برخورد با مشکلات اجتماعی است . امنیت اجتماعی به معنی آسودگی فکری و روانی مردم در جامعه است و زمانی معنا و مفهوم پیدا میکند که مردم آن را احساس و از طریق آن نیازهای خود را رفع کنند. گرچه پاسخ قسمت دوم سوال شما نیز تا حدودی داده شده، اما بنده اعتقاد راسخ دارم تا دستگاههای فرهنگی مرتبط، مبلغین دینی ما و همه عزیزانی که رسانه ای در اختیار دارند، دست به دست هم ندهند و چاره ی برای این کار عظیم برندارند و هر کسی مسئولیت را گردن دیگری نیندازد، راهی است که به ترکستان منتهی می شود.

نباید از یک شخص در یک بازه زمانی چهار ساله انتظار اعجاز داشته باشیم بلکه همه ما در پیشگاه حضرت احدیت وظیفه داریم در این گستره عظیم و بزرگ معضلات فرهنگی و اجتماعی به کمک دولت و جامعه برویم و کار را به جایی نرسانیم که بگوییم چون وظیفه ی من نیست پس من مبّری هستم . همه عزیزان می بینند و می دانند و همه هم در درگاه یزدان مسئول هستند که به همنوعان خود کمک کنند، تا زمینه رشد فرهنگی مهیا گردد . قطع به یقین آسیب های اجتماعی به کمترین حد خود خواهد رسید. برای حل مشکل و مسایل بحرانی فقط از طرح موضوع هراسی نداشته باشیم و نترسیم تا بتوانیم راهکارهای مناسبی را برای حل مشکلات اجتماعی ارائه دهیم.

و اما به عنوان مثال راهکار معضلات فرهنگی خانواده و بازتاب آن در زندگی فردی و اجتماعی افراد ؛ آموزش مهارتهای زندگی، ترویج خود اشتغالی و کار آفرینی، تحکیم بنیاد های اخلاقی و اعتقادی ، عدم برخورد های قهری با جوانان، و در نهایت تروج فرهنگ اسلام بین جوانان است که همه موارد گفته شده مسایلی است که به نظر اینجانب بایستی در بازه زمانی تعریف شده به آنها پرداخته شود.

۴- یکی از تصورات دولتمردان در عرصه فرهنگ ، مهندسی فرهنگ است.جنابعالی تا چه اندازه با این اصطلاح موافقید؟ و الزامات و شاخص های توسعه فرهنگی و اجتماعی را چه می دانید؟

ابتدا تعریفی از واژه فرهنگ و بعد هم پاسخ: در فرهنگ فارسی معین واژه فرهنگ را مرکب از دو واژه “فر” و “هنگ” به معنای ادب، تربیت، دانش ، علم ، معرفت و آداب و رسوم تعریف کرده است. “فر” به معنای پیش کشیدن و فرا معنی شده و “هنگ” به معنای کشیدن و راندن ، معنی شده است. فرهنگ راهکارهای شایع موجه در یک جامعه است، برای رفع هر گونه نیاز واقعی ، یا غیر واقعی، فرهنگ همواره نرم افزار است و تمدن شامل آن سخت افزارهاست . به عبارت ساده تر فرهنگ را مجموعه پیچیده ای از دانش ها ، باورها، هنرها، قوانین می دانند که مردم با آن زندگی میکنند. هر منطقه از هر کشوری می تواند فرهنگ متفاوتی با دیگر مناطق کشور داشته باشد. فرهنگ به وسیله آموزش، به نسل بعدی منتقل میشود و چون بحث آموزش پیش آمد پس هندسه و مهندسی فرهنگ مورد پذیرش واقع می گردد. اما الزامات، همانگونه که قبلا اشاره شد خانواده ، مدرسه و آموزش و همچنین محیط،  بسترهای ارتقای فرهنگی هر فرد را در جامعه تعیین می کند. شایان ذکر است فرهنگ ها با حرکتی کند و تدریجی تغییر می کنند، تغییرات در رفتارهای جمعی و ویژگی های شخصی افراد جامعه ، به انگیزه ها و عواملی چون آموزش، محیط،خانواده و … بستگی دارد.

۵- جناب آقای گرامی پور عزم استاندار برای تغییرات در عرصه ی اقتصادی و حوزه ی معیشت شهروندان کاملا روشن است، اما آیا به نظر جنابعالی در عرصه تحول فرهنگی و اجتماعی و رهایی از آسیب های متعدد تا این حد کوشا هستند و جایگاه فرهنگ را در عرض اقتصاد و سیاست میدانند؟

 

ضمن سپاس از صراحت در سوال کردن، به نظر اینجانب همین که استاندار اقدام به انتصاب مشاور برای این منظور کرده، مبرهن و روشن است که ایشان کاملا با واقف بودن به این امر چنین اقدامی نموده است. استاندار طبق تشخیص و شناسایی و اشراف کامل به مشکلات استان به منظور تاکید بر حل معضلات و مشکلات، انتصاباتی را انجام داده اند. و اما همانگونه که در پاسخ به سوالات قبلی نیز عرض کردم، نگاه مهندس پرویزی به حل این مشکلات بسیار جدی و ایشان خواستار راهکارهای عملی در دادن برنامه های مدون؛ (هم برنامه های میدانی کوتاه مدت و هم بلند مدت)  هستند . اینجانب با عنایت به گستردگی کار در این حوزه (هم فرهنگی و هم اجتماعی) از کلیه افرادی که دل در گرو آبادانی و سربلندی و عزت میهن اسلامی دارند، دعوت میکنم با دادن پیشنهادات و برنامه های عملی ما را یاور باشند. از انتقادات سازنده استقبال میکنم و تلاش خواهم کرد تا از نظرات فرهیختگان و همه کسانی که دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند استفاده نمایم .تعامل و گفتمان اعتدال که شعار دولت است راه را بر همه خدمتگزاران صادق هموار ساخته است و قطعا اگر به دور از گرایشات فکری باشد به هدف نهایی که همان عزت و کرامت انسانی در ایران عزیز هست خواهیم رسید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*