آیا مهندس آیتی هنوز هم در جرگه اصلاح طلبان است؟/ علت کینه ورزی مهندس آیتی نسبت به دولت چیست؟

در ماه های گذشته شاهد اظهارات ضد و نقیض مهندس آیتی نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی در مورد دولت بودیم و از آن جایی که ایشان جایگاه ریاست ستاد دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری (در خراسان جنوبی) را یدک می‌کشد در مصاحبه های متعددی از همین جایگاه پیشینی ورود کرده و بی محابا به نقد دولت تدبیر و امید پرداخته است و بعضا با اهتمام هر چه تمام تر در جهت نشان دادن نا کارآمدی دولت در کلیه ی امور پیش رفته است و در مقام مقایسه برآمده و کارنامه دولت روحانی را نسبت به دولت های پیشین قابل قبول ندانسته است.

برآیند مواضع ایشان و شرایط پیش آمده ما را برآن داشت تا در راستای ایجاد شفافیت و افزایش آگاهی شهروندان محترم و در انتها سپردن داوری نهایی به افکار عمومی، مواضع مدیران عالی ستاد اقای روحانی در خراسان جنوبی را در مورد مواضع ضد دولتی اقای مهندس ایتی جویا شویم .


از این بابت به گفتگو با جناب آقای مهندس آهنی قائم مقام ستاد دکتر روحانی (و مدیر کل سابق سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ) پرداختیم، هر چند که متاسفانه ایشان آنطور که بایسته و شایسته ی منزلت حقوقی وحقیقی قائم مقام ستاد استان خراسان جنوبی است به برخی از سوالات که با محوریت ستاد دکتر روحانی مطرح شده بود پاسخ ندادند ، اماسخن های بسیاری در زمینه های دیگر داشتند که بیان نمودند.

با سلام ،

١جناب آقای مهندس آهنی برای شروع ،جنابعالی خدمات دولت در سه سال گذشته را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پاسخ: بنام خدا -بنظر من دولت در بحث انرژی هسته ای ؛کنترل تورم ؛ رفع بسیاری از تحریمها ؛ خودکفایی مجدد گندم و کاهش سود بانکی وبسیاری موارد دیگه خوب عمل کرده است و جهت گیری اقتصادی دولت بنظرم خوب است به شرطی که به شرایط پایداری برسد و اما درمواردی هم میشود گفت دولت هنوز نتوانسته موفق شود، از جمله رفع تحریمهای بانکی؛ رکود؛ بیکاری شدید؛ مشکلات فرهنگی ؛ آزادیهای سیاسی قانونی و… که حتما مشکلاتی سر راه دولت هست وگرنه بی شک میخواهد این مسایل را حل کند ؛ بالاخره باید مشکلات و تنگناهای دولت مثل ؛ قیمت پایین نفت؛ سنگ اندازیهای مختلف داخلی و خارجی ؛ میراث بجامانده از دولت قبل و…. را هم در نظر گرفت

۲-از آن جهت که جنابعالی قائم مقام ستاد آقای دکتر روحانی در استان بوده اید نظرتان در مورد مواضع ضد دولتی آقای مهندس آیتی در سال های اخیر به خصوص روزهای اخیر چیست؟

پاسخ: اقای مهندس آیتی شخصیت مستقلی دارد و انسانی وارسته؛ متعهد و با تجربه است و خوبست از خود ایشون سوال کنید

٣شما مجمع مشورتی را در استان تشکیل میدهید در صورتی که ایشان به عنوان رییس ستاد روحانی ( قاعدتا ریس مجمع مشورتی استان ) با این تصمیم آقای نوبخت ( مبنی بر شکل گیری مجمع) مخالفت صریح خود را ابراز داشته است ، اگر نظر آقای آیتی را صحیح میدانید پسعلت اصرار جنابعالی مبنی بر تشکیل جلسات آن چیست؟

پاسخ: چون آقای مهندس آیتی در استان حضور ندارند اقای دکتر نوبخت به من حکم مسئولیت مجمع مشورتی توسعه استان را دادند و من طبق وظیفه ای که برای مجامع استانها مشخص شده انجام وظیفه میکنم و آقای مهندس آیتی هم نظرات شخصی خودش را دارد که حق طبیعی هر فردیست وارتباطی به مجمع ندارد

۴انچه روشن است بدنه ی ستاد آقای دکتر روحانی بنابر شواهد و قرائن در صدد حمایت از اقای دکتر روحانی است و حتی دیگر حامیان را مجاهدین شنبه خطاب می کند و تا امروز در پی آن است که حمایت از دکتر روحانی را مصادره به خود کند، اما مسول ستاد راه خلاف آن را طی می کند، این دوگانگی را چگونه میتوان توجیه نمود ؟

پاسخ: در مورد انتخابات ۹۶ هنوز در ستادها صحبتی نشده که از چه کسی حمایت شود، چون کاندیدایی مشخص نیست؛ ولی در جلسات کشوری و استانی ، دغدغه همه عملکرد دولت در مدت باقیمانده است، چون همه معتقدند در مواردی چون رکود ؛ اشتغال؛ افزایش قدرت خرید مردم و راه اندازی بنگاههای اقتصادی واصلاح مسائل مدیریتی در استانها اگه کاری انجام نشود، بشدت ریزش رآی خواهیم داشت . ما این موارد را مکرر از طریق جناب دکتر نوبخت منتقل کرده ایم؛ اما اینکه فرمودید ستادها قصد دارند رأی دکتر روحانی را مصادره به خود کنند، خیر همچین چیزی نیست! ستادها محلی برای تبلیغات بودند در جهت تبیین اهداف و مواضع دکتر روحانی و مردم هم رآی دادند و روحانی پیروز شد.

جایگاه هرشخصیت حقیقی و حقوقی کاملا مشخص است ؛ قطعا اگر اقای هاشمی و آقای خاتمی حمایت نمیکردند و آقای عارف کنار نمیرفت و اصلاح طلبان بطور یکپارچه رای نمیدادند پیروزی حاصل نمیشد ؛ ولی این را هم نباید از نظر دور داشت که اگه افرادی از جان گذشته در آن فضای تاریک و کاملا نامشخص ستادها را فعال نمیکردند و آرائ خاکستری را همراه نمیکردند، پیروزی حاصل نمیشد و اخلاقا میبایست طبق عرف جاری در مملکت هرکسی در جایگاه خودش دیده میشد که متاسفانه نشد ؛ و این یکی ازنقصهای بزرگ عملکرد دولت هست که اگر در مدت باقیمانده جبران نکند خسارتهای مهمی را برای رای آوری آقای روحانی بهمراه خواهد داشت؛ هرچند خیلی دیر است .

بله من معتقدم با کار بزرگی که اقای عارف انجام داد باید از وی در دولت استفاده میشد؛ باید برای اصلاح طلبان سهم مناسبی از قدرت در نظر گرفته میشد و با عدد و رقم بیان میشد تا همه بدانند؛ باید از زحمتکشان ستادها استفاده میشد تا این افراد رابطی محکم بین مردم و دولت باقی می ماندند ؛مأیوس نمیشدند و همچنان با تمام توان از دولت حمایت میکردند ولی متاسفانه هیچکدام این کارها را دولت نکرد .

تقریبا تمام مسئولین ستادهای استانها اظهار میکنند که اکثر مدیران منصوب دولت یازدهم از بین افراد بی تفاوت انتخاب شده اند که هیچ علاقه و تعهدی نه به اصلاح طلبان دارند و نه به این دولت ؛ حتی اکثر مسئولین سیاسی در استانها نیز این مسئله در موردشان صدق میکند؛ و جالبترش اینکه خیلی از مدیران ارشد دولت، فعالیت ستادها را در رای آوری دکتر روحانی بی تاثیر میدانند؛ خب اینها همه در کاهش محبوبیت دولت تاثیر بسزایی دارد؛ پس باز هم میگویم تا دیر نشده دولت باید چاره اندیشی کند

۵جناب آقای مهندس اهنی با مصاحبه ی اخیر آقای مهندس آیتی با یکی از سایت های خبری استان فعالان ستادی و حامیان دولت خواهان موضع گیری شفاف مدیران ارشد ستاد در مورد مواضع ایشان می باشند، نظر صریح جنابعالی چیست؟

پاسخ: همانطور که قبلا گفتم جناب مهندس آیتی شخصیت مستقلی دارند و حتما برای گفته های خودش دلیل دارد پس بهتر است هرکسی سوالی در این زمینه دارد از خود ایشان بپرسد

۶جناب آقای اهنی از آن جایی که مصاحبه های ایشان هیاهوی بسیاری در فضای سیاسی استان و کشور ایجاد کرده است و مستمسکی شده است برای ایجاد فشار بر روی حامیان دولت جنابعالی به عنوان قائم مقام ستاد تا چه اندازه نفس انجام این مصاحبه را صحیح میدانید؟

پاسخ: هر شخصی در جمهوری اسلامی آزاد است در چهارچوب قانون نظرات خودش را بیان کند، ایشان هم همینطورند

٧جنابعالی در جلسات عمومی و غیر عمومی بر مظلومیت آقای مهندس آیتی و بی مهری دولت نسبت به ایشان تأکید کرده اید ، آیا این بی مهری به قول جنابعالی میتواند علتی برای بی مهری و حتی کینه ورزی ایشان نسبت به دولت باشد ؟ اگر این گونه است ، رسالت فعالان سیاسی مبنی بر حرکت بر سبیل مصالح عمومی چه میشود ؟

پاسخ: بله من بارها گفته ام و باز هم میگویم که مهندس آیتی واقعا مظلوم واقع شده و باید این دولت از ایشان و افراد مشابه ایشان که عمر و جوانی خود را در خدمت نظام بوده اند و کوله باری از تجربه دارند و مخصوصا که مسئول ستاد دکتر روحانی هم بوده اند، استفاده کند؛ ولی متاسفانه حسودان نگذاشتند و نشد ؛ اما اینکه موضع گیری ایشان به این دلیل باشد هرگز اینگونه نیست و بشدت اشتباه میکنید و برای اثبات این موضوع مثالی دارم که فکر میکنم کفایت کند؛ همه میدانند که پس از پیروزی اقای روحانی ما پیگیر استاندار شدن آقای آیتی بودیم و در همان زمان آقای رحمانی فضلی وزیر کشور شد و اقای مهندس آیتی به همه لیست تلفنش پیامکی داد که به خود آقای رحمانی فضلی هم رسیده بود با این مضمون که معرفی رحمانی فضلی بعنوان وزیر کشور اولین و بزرگترین اشتباه دولت روحانی است؛ حال شما بفرمایید کدام آدم عاقل اگر دنبال پست باشد چنین پیامی برای وزیر کشور میفرستد؟؟ پس بدانید آقای مهندس آیتی حرکت بر سبیل مصالح عموم مردم را بر منافع شخصی ترجیح داده و طبق اطلاعی که من دارم ایشان تمام این فعالیتها را بر اساس احساس وظیفه در قبال مردم انجام میدهند.

٨بسیاری معتقد هستند نظرات فعالان سیاسی و حرکت آن ها در بزنگاه ها و شداید است که مشی حقیقی آن را هویدا میسازد، با توجه به مواضع اخیر آقای آیتی ، آیامیشود ایشان را در جرگه ی اصلاح طلبان دانست؟ و یا نام فعال سیاسی بر روی ایشان گذاشت؟

پاسخ: و اما اینکه چه کسی اصلاح طلب هست یا نیست؛ و اینکه چه کسی باید این مصادیق را تآیید یا رد کند، و یا اصلا تعریف اصلاح طلب واقعی چیست؛ موضوعات مهم و چالش بر انگیزی است که باید بیشتر در مورد آن صحبت شود؛ بنظر من یکی از ایرادات اساسی که هم به اصلاح طلبان و هم اصولگراها وارد است، همین است که بعد ۳۷ سال هنوز تعریف درستی از این عنوانها ندارند؛ و هنوز بدرستی مواضع خودشان را تبیین و مکتوب نکرده اند تا مردم سر درگم نشوند؛ به نظر من باید تاکنون سران این دو جریان که هردو طرفدار و دلسوز نظام میباشند اهداف ؛ برنامه ها ؛ ایده ها و روشهای خود را در زمینه های مختلف کشورداری اعم از سیاسی؛ اقتصادی؛ اجتماعی؛ و فرهنگی بیان و مکتوب کرده و در معرض دید عموم قرار میدادند و سپس از مردم برای عضویت در حزبی فراگیر ثبت نام میکردند و آن وقت شرایطی برای عضویت قائل میشدند و همچنین مقررات انضباطی مشخص میکردند و گروهی برای ارزیابی عملکرد اعضا، که تشخیص دهند چه کسی در شرایط عضویت باقیمانده و چه کسی عدول کرده و باید اخراج شود؟

خب الان واقعا شاخص اصلاح طلبی چیست؟ اگه بگوییم آقای خاتمی پس اقای مهندس آیتی از همه ما ارادت بیشتری به اقای خاتمی دارند؛ و به نظر من از همه اصلاح طلب تر است؛ اصلاح طلب کسی نیست که فقط بنا به منفعت شخصی حرف بزند و یا اینکه از دیگران انتظار داشته باشد هر طور خودش میکند آنها هم همانگونه فکر کنند.

مگه نبود زمانیکه تعداد زیادی از همین اصلاح طلبان بر طبل عبور از خاتمی میزدند؟ حالا اگر کسی از آقای روحانی انتقاد کند دیگر اصلاح طلب نیست؟؟

من خودم منش و روش اصلاح طلبانه ای را قبول دارم و به آن پایبندم که با اخلاق مداری و رعایت قانون و احترام به قانون اساسی بدنبال اصلاح امور باشد.

میثاق همه ما قانون اساسیت که اکثریت مردم به آن رای داده اند و ولایت فقیه هم در آن نهفته است. پس مخالفت با بندهایی از قانون اساسی اصلا کار درستی نیست و جز تنگ کردن ؛ امنیتی کردن فضا و مشکل درست کردن برای جامعه نتیجه دیگری ندارد ؛ بنظرم اگه نقصی در قانون میبینیم -که احتمالش هم زیاد است- میبایست از راهکارهای قانونی پیگیر اصلاحش باشیم و این کار هم شدنی است بشرط برنامه ریزی؛ انسجام؛ اتحاد و کار تشکیلاتی.

وقتی دهها حزب اصلاح طلب تشکیل شده و وحدت و انسجام بینشان ضعیف است و در اردوگاه اصولگرایان نیز همینطور است، نتیجه اش میشود اینکه نیروهای دلسوز و طرفدار نظام همواره در مقابل هم باشند و همدیگر را تخریب کنند و استفاده آن را فرصت طلبان ببرند، هم در گرفتن پستهای حساس و هم در ثروت اندوزی و بالاکشیدن پول مردم بیچاره ؛ واقعا آدم دلش میسوزد که افرادی باسابقه طولانی جبهه ؛ جانبازی؛ ایثارگری و خدمت در نهادهای انقلابی و خدمات صادقانه در طول عمرشان برای نظام، الان باید به انواع تهمت های واهی مثل فتنه گر ؛ انحرافی ؛ دلواپس وغیره منزوی باشند، بنظرم این خود یک شبیخون بزرگ انسانی است که توسط دشمن طراحی شده تا نیروهای واقعی مؤمن به انقلاب و رهبری را از صحنه خارج کنند تا راحت تیشه به ریشه انقلاب و نظام بزنند.

ای کاش فرهیختگان و نخبگان خراسان جنوبی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا این شمشیرهای اخته تخریب همدیگر را کنار میگذاشتند و با همدلی و وفاق حول محور توسعه و رفع محرومیت استان تلاش میکردند؛ ما در مجمع مشورتی توسعه استان دست همه دلسوزان پیشرفت استان را صمیمانه میفشاریم و در انتظار همکاری همه عزیزان هستیم

 

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*